Štiti li nas zadužnica od rizika naplate? Postoji li sigurnost da će u trenutku podnošenja na naplatu vjerovnik istu sigurno i ostvariti? Postoji li ikakvo novčano pokriće u trenutku izdavanja zadužnice?

Ukratko, ne.

Radi li se o prevari od strane dužnika, ako kao vjerovnik ne možemo ostvariti naplatu?

U medijima često nalazimo naslove i tekstove koji nisu stručno verificirani i mogu poslati krivu poruku, pa je ovo pitanje najbolje prepustiti pravnicima.

Slučaj iz medija

Što se nevjerojatnije dogodilo u konkretnom slučaju direktora koji je izdao bjanko zadužnicu bez pokrića? Vjerovnik je dao robu, uzeo zadužnicu i u trenu naplate, dužnik nema novca. Što je moglo poći po zlu? Nemogućnost naplate ne mora značiti da se radi o prevari, samo u tom trenutku dužnik nema gotovine na računu. Možda će ga imati u skorom periodu, možda neće, možda ga je već netko drugi blokirao…

Što  je zadužnica?

Zadužnica je instrument naplate, pravomoćno rješenje o ovrsi koja omogućava brzo „sjedanje na račun“ dužnika, za razliku od klasične prisilne naplate ovrhom javnog bilježnika. Često je zadužnica i psihološki instrument „da se nešto ima“, a naplata iste ovisi o poziciji gotovine na računima dužnika. Prije 10-tak godina, zbog povećanja sigurnosti, uvodi se Registar zadužnica i izdavanje potvrde (solemnizacije) od strane javnog bilježnika, kojom odgovaraju za formalnu ispravnost istih. Dotadašnja praksa je bila samo ovjeravanje potpisa, pa je nerijetko bilo problema. Iako se na prvu čini da su ovjera i solemnizacija ista stvar, značajno se razlikuju u sigurnosti, pa je sukladno tome, i veća cijena usluge.

Zaključak i preporuke vjerovnicima

  • zadužnica ni u kakvom slučaju ne garantira mogućnost naplate vjerovnika niti da u trenu izdavanja ili naplate dužnik ima dovoljno sredstava na računu
  • zadužnicu je svakako dobro imati zbog mogućnosti promptne reakcije („Bolje išta nego ništa“)
  • rizik se ne može svesti na 0, ali se može smanjiti prethodnom provjerom kupca:
    • „Backround check“ u suradnji sa knjigovodstvom ili savjetnikom putem javno dostupnih izvora: kretanje prihoda/dobiti, blokade, povezane osobe (često otvaranje firmi i odlasci u stečaj, dubinska analiza putem pokazatelja)
  • ukoliko je moguće, i ako ste u pregovaračkoj poziciji, zatražite bankarsku platežnu garanciju kako biste bili sigurni

Preporuke i upozorenja za dužnike

  • budite uredni u plaćanju
  • pratite svoje financije i ne dovodite se u situaciju u kojoj je potrebno aktivirati zadužnicu jer to nijednoj strani nije u interesu
  • ovrha za obrtnike, osim poslovnog, uključuje i ostale račune (tekući) jer obrt nema pravnu sposobnost, već vlasnikov OIB

EWS (Early warning signs)

  • loša komunikacija
  • lažna obećanja
  • izbjegavanje telefonskih poziva
Slobodno nam se obratite za pomoć i dodatna pitanja, rado ćemo vam pomoći.