Polazište za provođenje financijske analize je poznavanje i razumijevanje financijskih izvještaja. Generalno, temeljni financijski izvještaji obuhvaćaju: bilancu, račun dobiti i gubitka, izvještaj o novčanim tokovima, izvještaj o promjenama kapitala, izvještaj o sveobuhvatnoj dobiti i bilješke.
Koje metode analize primijeniti?
Među raznim metodama analize, izdvajamo one najčešće: horizontalnu, vertikalnu, analizu trenda, analizu putem financijskih pokazatelja i analizu točke pokrića.
Horizontalna analiza je usmjerena prvenstveno na usporedbu financijskih izvještaja u odnosu na prethodnu godinu, primjerice, iznos dugotrajne imovine u bilanci tekuće godine u odnosu na proteklu.
Vertikalna analiza se odnosi na analizu udjela stavki u odnosu na ukupan zbroj. Na primjer, koliko % rashoda čine materijalni troškovi?
Analiza trenda je nešto obuhvatnija od horizontalne, pa tako promatramo kretanje određene stavke u odnosu na odabrani vremenski period; kako su se potraživanja od kupaca mijenjala od 2020. do 2024.?
Analiza putem financijskih pokazatelja je najopsežnija analiza, budući da se dijeli u različite skupine:
pokazatelji profitabilnosti, aktivnosti, likvidnosti, zaduženosti, ekonomičnosti i ulaganja. Svaka skupina ima svoje pokazatelje i koeficijente koji se računaju putem odgovarajućih formula.
Primjer:
- Pokazatelji profitabilnosti: EBITDA marža=(dobit prije kamata, poreza i amortizacije/poslovni prihod)*100
- Pokazatelji aktivnosti: koeficijent obrtaja kratkotrajne imovine= prihod od prodaje/kratkotrajna imovina
- Pokazatelji likvidnosti: pokazatelj trenutne likvidnosti= novac/kratkoročne obveze
- Pokazatelji zaduženosti: faktor zaduženosti= ukupne obveze/neto dobit + amortizacija
- Pokazatelji ekonomičnosti: ekonomičnost ukupnog poslovanja= ukupni prihodi/ukupni rashodi
- Pokazatelji ulaganja: koeficijent ulaganja=investicije/prihod od prodaje
Prilikom analize putem pokazatelja, najveći naglasak se stavlja na interpretaciju rezultata.
Analiza točke pokrića nam govori koliko prihodi mogu “pasti”, a da poduzeće i dalje profitabilno posluje, izračun je sljedeći:
- Kontribucijska (bruto) marža = Prihod od prodaje – Varijabilni troškovi
- Postotak kontribucijske marže u prihodu: Kontribucijska marža / prihod
- Prihod u točki pokrića : Fiksni troškovi / Postotak kontribucijske marže u prihodu
Osim navedenih analiza, postoje brojni drugi pokazatelji i metode ovisno o tome što se analizira, pa tako možete izračunati koliko prosječno prihoda se ostvaruje po zaposleniku, ili kako će povećanje plaće zaposlenika utjecati na poslovanje. Financijska analiza nije ograničena samo za prethodno i tekuće poslovanje, pa se tako mogu izvoditi i analize scenarija u kojima projiciramo buduće poslovanje ako želimo vidjeti utjecaj promjene određene stavke u izvještaju na cjelokupno poduzeće.
Važnost financijske analize
Kvalitetna analiza je ključna za financijsko zdravlje vašeg poslovanja. Prije same analize, najvažnije je biti dobro upoznat sa financijskim izvještajima i računovodstvenim načelima. Osim temeljnih izvještaja, ne smijemo zaboraviti bruto bilancu, koja daje detaljan uvid u vaše poslovanje. Za što bolju analizu, prihode raščlanite na poslovne, ostale i izvanredne. Poslovne dodatno možete podijeliti na vrste usluga ili proizvoda da biste vidjeli koji dio poslovanja vam je najprofitabilniji, a koji vam stvara veće troškove od same zarade. Troškove je nužno podijeliti na fiksne i varijabilne, čime možete i dobiti uvid koje troškove možete smanjiti, a koji su vam nužni kako bi poslovanje funkcioniralo ispravno.
Zaključak
Financijska analiza je temelj uspješnog poduzeća i sadrži vrijedne informacije na temelju kojih možete optimizirati svoje poslovanje. Dobra analiza će ukazati na slabosti, ali i snage vašeg poduzeća. Preporuča se angažiranje financijskih stručnjaka pri analizi koji će odabrati odgovarajuće metode i alate kako bi došli do najboljih rezultata.